System FOX TALAS (Travel Adjust Linear Air Spring)

By 31 grudnia 2016Fox

System FOX TALAS (Travel Adjust Linear Air Spring) w wolnym tłumaczeniu oznacza system zmiany skoku bez zmiany charakterystyki ugięcia. Najnowsza wersja oparta jest na hydraulicznej zmianie skoku.

Teoretycznie podczas obniżenia skoku, amortyzator powinien zrobić się twardszy (ugnij swój amortyzator, a zobaczysz, że na początku potrzeba niewielkiej siły, aby go ugiąć o 2cm, ale już kolejne 2cm będą wymagały większej siły itd.)

W systemie TALAS, po przekręceniu dźwigni i kilkakrotnym ugięciu amortyzatora, amortyzator się obniża i zostaje zredukowany skok, ale nie zmienia się charakterystyka jego pracy, czyli początkowa część skoku nadal jest miękka i progresywnie twardnieje, wraz z coraz większym ugięciem.

Według nas Talas jest super rozwiązaniem w rowerach enduro i all mountain, dając zabawę i szaleństwo na zjazdach, a jednocześnie na podjazdach (dla tych, którzy wolą podjeżdżać, a nie wypychać), podczas obniżenia skoku, działanie systemu TALAS określilibyśmy jako wielokierunkowe mega sprzęgniecie kilku rzeczy:

  • zmienia się geometria roweru na bardziej XC, kąty główki i podsiodłowy stają się bardziej pionowe
  • poprzez powyższy punkt zmienia się nasza pozycja na bardziej przesuniętą w przód, a tym samym mniej dociążamy tylny amortyzator, więc jedziemy na mniejszym SAGu z tyłu!
  • poprzez punkt pierwszy jedziemy na większym SAGu z przodu, bo mocniej siedzimy na kierownicy, co jeszcze bardziej potęguje uczucie roweru XC!
  • lepiej dociążamy przednie koło, co ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza na stromych lub technicznych podjazdach, a współczesne rowery z krótkimi mostkami wcale nam w tej kwestii nie pomagają

TALAS ma jedna dużą wadę: cenę

Na zdjęciu częściowo rozebrany amortyzator z systemem TALAS 5.

Instagram DNA suspension