Specialized Brain

By 30 stycznia 2017Fox

Brain, czyli „Mózg”, oznacza automatyczna blokadę amortyzatora, bez potrzeby myślenia o jej włączaniu i wyłączaniu.

Ten patent Foxa o pierwotnej nazwie Terralogic, który powstał w 2003 roku, został później udostępniony Specializedowi, a sam Fox aż do 2011 roku nie produkował amortyzatorów z tym systemem. Kiedy Specialized zaczął współprace z fabrykami Rock Shoxa, system ten, po niewielkich zmianach zaczął funkcjonowac w amortyzatorze SID Brain.

To super rozwiązanie, szczególnie dla osób, które wykorzystują rower do ścigania. Działanie systemu oparte jest na zasadzie „odważnika”, który porusza sie góra/dół po tłoczysku. Pod odważnikiem znajduje sie sprężyna, która wypycha go w górę (obydwa elementy u samej góry niemal w centrum zdjęcia) co jednocześnie sprawia, że otwory na tłoczysku są tym „odważnikiem” zablokowane i amortyzator jest nieaktywny, zablokowany. Uderzenie od dołu (koło najeżdżające na przeszkodę) i masa „odważnika”, a tym samym pewna jego bezwładność, sprawiają, że pokonana zostaje siła oporu sprężyny, zostaje ona ugięta i kanały zostają odsłonięte, tym samym uaktywniając amortyzator.

Z naszych informacji wynika, że w Polsce jest zaledwie kilka serwisów, które podejmują temat serwisu tych amortyzatorów. My jesteśmy jednym z nich!

Na zdjęciu Brain podczas serwisu.

A Wy wolicie blokować amortyzator ręcznie, czy bardziej podoba Wam się system Brain, który działa za Was?

Instagram DNA suspension